Archiv blogu

neděle 26. ledna 2014

Tužka: vynález pastýřů

Ačkoliv se nadpis může zdát matoucí, přesně tak to tehdy s tužkou bylo. Pojďme ale postupně. Hodně lidí si myslí, že proto, že je tužka ze dřeva, nejde jí vyměnit tuha a lehce se láme, je automaticky nejstarším ze všech psacích potřeb. Tak to ale není. Narozdíl od inkoustu, který byl znám již za Starověku, byl totiž grafit (tuha) objeven až v roce 1564! Tužka je tedy, co se rozvoje týče, oproti ostatnim trošku ve skluzu.

Tuha je v tužce "obalená" dřevem proto, že grafit velmi špiní,
a po psaní bychom byli všichni znečištěni. Právě takovou
zkušenost měli tehdy angličtí pastýři.
zdroj: Alžběta Rádsetoulalová
Rozhodně to ale nebylo, tak že objevem grafitu začala okamžitá výroba tužek. Tento materiál byl objeven nedaleko Borrowdale v Anglii a tamní pastýři jej využívali ke značení svých stád. Právě proto, aby zamezili znečištění se, sekali grafit na destičky a ty pak ovazovali provázkem nebo dřevěnými destičkami. První tužka, taková jako dnes, pochází právě z Borrowdale.
Borrowdale
zdroj: maps.google.com
Výroba tužky započala v roce 1662, kdy si Friederich Steadtler otevřel v Norimberku krámek plný právě tužek. O pár let později, v roce 1765 začal vyrábět tužky jistý Kaspr Faber. To ale zdaleka není konec. V letech 1790 -95 začal tužky vyrábět jak Francouz Nicolas Jacques Conte, tak Rakušan Josef Hardtmuth. A jak už to tak u důležitých předmětů bývá, všichni tito pánové se považují za vynálezce tužky... A na pasáčky s Borrowdale si už nikdo nevzpomene, že?

Název slavné firmy z Českých Budějovic KOH-I-NOOR
pochází z německého koch i nur - tedy hora světla.
zdroj: Alžběta Rádsetoulalová

U nás se tužky začali vyrábět v roce 1848, kdy původně německá továrna J. Hardmuth potřebovala kvůli obrovské poptávce po tužkách novou firmu. Tu vybudovali bratři Josef, Ludvík a Karel Hardmuthovi právě v Českých Budějovicích. Jejich následovník Franz Hardmuth uvedl na trh žlutě zbarvenou tužku s velkou tvrdostí i kvalitou. Dostala název KOH-I-NOOR a získala zlatou medaily na světové výstavě v Paříži. Dodnes existuje (většina z vás ji má určitě v pouzdře) a je nejznámějším produktem fitmy. 
Pastelky přišli mnohem později. Až v roce 1903.
zdroj: Alžběta Rádsetoulalová
S nápadem vytvořit barevnou tužku - tedy pastelku přišli Američané Edwin Binney a C. Harold Smith. Svůj nápad zrealizovali v roce 1903 a první pastelky, které kdy spatřily světlo boží byly černé, hnědé, modré, červené, fialové, oranžové a zelené. 

Máte i Vy doma tužku KOH-I-NOOR? Namalovali jste tužkou nějaký obrázek, který by si zasloužil zveřejnění u nás, na půďáckém blogu? Napište nám na cestopisjednypudy@gmail.com!

Alžběta Rádsetoulalová






Žádné komentáře:

Okomentovat